Zvýšení FPS

S TF2, i přesto, že je to 9 stará hra, mají problémy i dnešní herní počítače. Tento návod je tu od toho, aby Vám pomohl. Mějte prosím na paměti, že TF2 je v těch (i mnoha dalších) ohledech „náhodné“, tedy co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. Je třeba vyzkoušet více nastavení a vybrat to nejlepší.

Počítač

Pokud máte problémy s FPS, tak prvním krokem při zvyšování je vyčištění Windows (doporučuji program CCleaner) a vypnutí nepotřebných aplikací a programů. Při hraní vypínejte nepotřebné programy (Skype, Chrome…) Program, který umí nepotřebné věci povypínat, se nazývá gamebooster, já osobně doporučuji Razer Cortex (ke stažení zde). Pokud jste si jisti, že vám při hraní běží pouze TF2, Mumble a antivir (na kterém také záleží, pokud vám zabírá 50 % RAM je asi něco špatně) a stále nemáte dostatek FPS, postupte k dalšímu kroku.

FPS Configy a DirectX level

Configy jsou soubory s příkazy pro TF2 (více zde) a existují takové, které obsahují velké množství příkazů sloužících ke zvýšení FPS a na vypnutí/zapnutí „skrytých“ nastavení. Stále mezi nejlepší patří, už několik let neaktualizované, Chrisovo FPS configy (ke stažení zde). Configy se jmenují podle toho, jak moc vám zvýší FPS (highquality – nejvyšší možné nastavení, maxframes – skoro nejnižší možné nastavení). Dnes, pro nejvyšší nárůst FPS je nejlepší Comanglia(ovo?) config, což je vlastně aktualizovaný Chrisovo highframes config (info zde). V obou případech vložíte obsah souboru do svého autoexec.cfg.

Další velice oblíbenou možností je změna verze DirectX, kterou hra používá. DirectX je sada knihoven poskytujících aplikační rozhraní (API) pro umožnění přímého ovládání (grafického) hardwaru. Příkaz, kterým se verze DirectX mění je -dxlevel a vkládá se do tzv. Launch Options. Do nich se dostaneme kliknutím pravým tlačítkem na Team Fortress 2 (nebo jakékoli jiné hry) v knihovně Steamu. Vybereme Properties a pod General najdeme Set Lauch Options.
steamlaunchoptions§

Možné hodnoty pro TF2 jsou: 80, 81, 90, 95 a 98. Pokud chcete co největší  zvýšení FPS jděte po -dxlevel 81, ovšem je pravděpodobné, že Valve brzy ukončí podporu DirectX 8.x obecně a také vypínáte hodně efektů (obrysy hráčů, skiny na zbraně, lesky killstreaků atd.). 98 je výchozí a nejhorší pro FPS. 95 je o trochu méně náročný a mizejí některé efekty (oproti dxlevel 98). Je nejlepší vyzkoušet všechny a zvolit ten, který vám nejvíce vyhovuje. Je důležité vymazat -dxlevel xx z Launch Options po prvním spuštění, některým to způsobuje problémy a hra se obecně spouští pomaleji.

Další

Odstranění klobouků a Unusual efektů

Myslím, že nadpis řekl všechno. NoHatsMod (ke stažení zde) odstraňuje ze hry většinu klobouků a oblečků. Po každém updatu s novými/upravenými klobouky je třeba stáhnout novou verzi. No Hat’s Mod Particle Effects remover (ke stažení zde) odstraní většinu unusual efektů. V obou případech si stáhnete .vpk soubor, který vložíte přímo do složky custom.

Úprava efektů střelby a výbuchů

Když střelíte do zdi, vylétne prach. Tento prach odstraňuje Remove Bullet Hole Dust Mod (zde), který vložíte do souboru pojmenovaný surfaceproperties.txt a dáte do složky tf/custom/[vaše složka]/scripts (například C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Team Fortress 2\tf\custom\configy\scripts). Úprava explozí (zde), je přenastavení efektu výbuchu na jiný efekt (například exploze Sapperu). Je třeba projít celé vlákno, je tam hodně verzí a vybrat si, která vám vyhovuje. Stažený .vpk soubor vložíte do stejné složky jako u Remove Bullet Hole Dust Mod.

Přetaktování

Dnes už není tak rizikové jako dříve. Většina kvalitnějších desek nabízí přetaktování přímo v BIOSu, stačí googlit. U TF2 nemá grafická karta skoro žádný efekt, soustřeďte se tedy na CPU a RAMky.