Základy soutěžního TF2

Většina lidí i hráčů zná Team Fotress 2. Znají Team Fortress 2 jako odpočinkovou hru bez jasného cíle. Ale to se mýlí. Team Fortress 2 je složitá a komplexní hra se spoustou složitých mechanik. Soutěžní Team Fortress 2 je pravděpodobně nejtěžší soutěžní hra na sledování i na komentování.

Základy soutěžního TF2 byly položeny ještě před samotným vydáním hry. Dnes po letech vývoje a vývinu dosáhla soutěžní scéna nepředstavitelného. Už 8 let, skoro bez pomoci Valve, udržuje poměrně velkou komunitu hráčů, kteří se stali bezmála mistry v této hře a běžně používají mechaniky, které nenapadly ani vývojáře. Ovšem tato stránka hry nebyla Valve až doteď téměř zaznamenána a byla na okraji zájmů. Od začátku se experimentovalo s různými formáty a mapami. Dnes  je nejoblíbenějším formátem 6v6, nejčastěji ve složení 2 Scouti, 2 Soldieři, 1 Demoman a 1 Medic. Velikou změnou oproti Public serverům je to, že ve všech ligách a herních formátech jsou zakázané některé zbraně a podmínky pro vítězství.

Teprve před krátkou chvílí byl přidán do TF2 oficiální soutěžní mód.  6v6 má ovšem určitou „metu“ tedy zajetý systém či lépe způsob hraní. Už u herních tříd, matchmaking meta většinou obsahuje heavyho a pyra, zatímco u klanového hraní 99 % týmů začíná kolo s dvěma scouty, dvěma soldiery, demomanem a medicem. Většina článků se soustřeďuje na klanové hraní soutěžního TF2, tedy s ETF2L nastavením serveru a současnou 6v6 metou.

Co je třeba

Team Fortress 2 (zdarma ke stáhnutí na Steamu)

Mumble (Open Source komunikační program, zdarma ke stáhnutí na oficiálních stránkách), mikrofon, sluchátka. TF2Mid nabízí soukromé místnosti na svém Mumble serveru (více info zde).

Připojení k Internetu

Zvládat základy hry (pohyb, maximální HP jednotlivých tříd, zbraně a schopnosti jednotlivých tříd apodob.) a mít něco nahráno

Snaha a vůle se zlepšovat, nejen jako jednotlivec, ale i se svým týmem.

Jak začít

První je třeba si vybrat herní mód. Pro úplné začátečníky je doporučován Highlander (více info), jelikož dovednostní úroveň je značně nižší a to, co má každá třída dělat je o mnoho jasnější než u 6v6 (více info). Není ovšem nutně se soustředit 100% na jeden herní mód.

Poté je třeba vybrat si oblíbenou/nejhranější třídu tzv. mainclass. V 6v6 je pro začátek nejlepší Roaming Soldier nebo Scout, jelikož to nejsou combo třídy a tedy jejich chyba mají menší dopad na celý tým. Pro Highlander je to skoro jedno, doporučuji nezačínat jako Medic, Demoman a Engineer.

Projděte si všechny tutoriály pod Pro začátečníky na TF2Mid(u).

Budete také potřebovat upravit některá nastavení hry, která nejdou upravit v nastavení. Více zde

Kde začít

Doporučuji si přečíst náš článek Kde hrát soutěžní TF2 a začít hrát Pugy (Pick Up Games), kde získáte základní zkušenosti a znalosti.

Pokud tedy máte nějaké zkušenosti s Pugy je třeba si najít tým na delší dobu. V Evropě je nejlepší ligou jednoznačně ETF2L a to jak pro 6v6, tak pro Highlander, všechny návody na TF2Mid se soustřeďují na ni.

Jak si najít tým

Pokud nemáte kamarády/známé, se kterými byste složili tým, je třeba projít Recruitmenty. Na našem fóru nebo na ETF2L.