Základy soutěžního TF2

Většina lidí i hráčů zná Team Fotress 2. Znají Team Fortress 2 jako odpočinkovou hru bez jasného cíle. Ale to se mýlí. Team Fortress 2 je složitá a komplexní hra se spoustou složitých mechanik. Soutěžní Team Fortress 2 je pravděpodobně nejtěžší soutěžní hra na sledování i na komentování.

Základy soutěžního TF2 byly položeny ještě před samotným vydáním hry. Dnes po letech vývoje a vývinu dosáhla soutěžní scéna nepředstavitelného. Už 8 let, skoro bez pomoci Valve, udržuje poměrně velkou komunitu hráčů, kteří se stali bezmála mistry v této hře a běžně používají mechaniky, které nenapadly ani vývojáře. Ovšem tato stránka hry nebyla Valve až doteď téměř zaznamenána a byla na okraji zájmů. Od začátku se experimentovalo s různými formáty a mapami. Dnes  je nejoblíbenějším formátem 6v6, nejčastěji ve složení 2 Scouti, 2 Soldieři, 1 Demoman a 1 Medic. Velikou změnou oproti Public serverům je to, že ve všech ligách a herních formátech jsou zakázané některé zbraně a podmínky pro vítězství.

Teprve před krátkou chvílí byl přidán do TF2 oficiální soutěžní mód.  6v6 má ovšem určitou “metu” tedy zajetý systém či lépe způsob hraní. Už u herních tříd, matchmaking meta většinou obsahuje heavyho a pyra, zatímco u klanového hraní 99 % týmů začíná kolo s dvěma scouty, dvěma soldiery, demomanem a medicem. Většina článků se soustřeďuje na klanové hraní soutěžního TF2, tedy s ETF2L nastavením serveru a současnou 6v6 metou.

Jak začít

První je třeba si vybrat herní mód. Pro úplné začátečníky je doporučován highlander , jelikož dovednostní úroveň je značně nižší a to, co má každá třída dělat je o mnoho jasnější než u 6v6. Není ovšem nutně se soustředit 100% na jeden herní mód.

Herní formáty

6v6

6v6 je jasně nejpopulárnější soutěžní TF2 mód. Zde, proti sobě nastupují dva šestičlenné týmy. V zájmu zachování smysluplnosti hry, jsou v těchto zápasech zavedeny classlimity. Nejčastější složení týmu vypadá následovně: 2x soldier, 2x scout, 1x demoman a 1x medic.

Toto jsou tzv. hlavní/primární classy, každá z těchto class má možnost tzv. offclassovat, tzn. vzít jinou třídu. Nejčastěji offclassují scouti a roamer. Medic a demoman nikdy neoffclassují.

Tým se dělí na combo a flank. Combo tvoří medic, demoman, pocket soldier a dnes již často pocket scout. Flank tvoří roaming soldier s flank scoutem. Úkolem comba je starat se o pushe a koordinaci obrany. Jeden z comba maincalluje. Úkolem flanku je hlídat flank a získávat důležité picky.

Herní třídy

Úkoly v týmu

Medic – léčit spoluhráče, hlídat zdraví spoluhráčů, nabíjet uber, počítat kolik má nepřítel uberu, někdy maincalluje
Demoman – být první na mid pointu, rozdávat damage, starat se kontrolu území (groundu), zpomalovat postup nepřítele, často bere ubery, držet choaky, někdy demoman maincalluje
Pocker soldier –  rozdávat damage, dělat prostor, nejčastěji bere ubery, držet choaky, hlídat medica a demomana, nějčastěji maincaller
Roaming soldier – hlídat flanky, obětovat se pro nepřátelského medica/vyvolání uberu, rozptylovat nepřítele
Pocket scout – pobíhat okolo komba, nabíjet uber, často bere ubery, hlídat svého medica, dorážet hráče poškozené kombem, zabírat kontrolní body
Flank scout – hlídat flank, nejčastěji offclassuje, zabírat kontrolní body

Pyro/heavy/engineer – obrana posledního bodu
Sniper – získat důležitý pick
Spy – získat důležitý pick, backcapovat

Classlimity

  • 2x scout, soldier, spy, (sniper a pyro v UGC a ESEA)
  • 1x pyro, demoman, heavy, engineer, medic, sniper

Mapy

Hrají se 5cp a koth mapy. Dříve se hrály i A/D a CTF mapy, od těch se ale už opustilo.

Whitelist

Kvůli tomu, že některé zbraně jsou rozbité, nebo až moc efektivní v malých týmech, jsou některé zbraně ve všech ligách i PUGách zakázané. Jaké si můžete prohlédnout zde: https://whitelist.tf/competitive_6v6

Highlander

Highlander, HL či 9v9 je nejchaotičtější a nejhektičtější TF2 soutěžní mód. Je vhodný pro začátečníky, jelikož úkoly každé třídy jsou téměř stejné jako na public serverech a také úroveň hráčů je o několik stupínků níže než u 6v6. Je zde také mnohem méně zakázaných zbraní. Hraje se od každé třídy jeden v každém týmu. Combo tvoří medic, heavy, demoman a pyro. Flank pak zbývající třídy. Úkolem comba je ochraňovat území, pushovat, koordinovat obranu. Úkolem flanku je pak získávat picky jak na flank tak na combo protihráčích.

Herní třídy

Úkoly v týmu

Scout – tlačit vozík, chránit flank
Soldier – ničit sentry gun, chránit flank
Pyro – ochraňovat sentry gun a combo proti spyovi, airblastovat nepřátele v uberu
Demoman – dávat Damage, někdy maincallujeHeavy – dávat Damage, ochraňovat Medica, často maincalluje
Engineer – starat se o stavbu a ochranu sentry gun, dispenseru a teleporteru, tlačit vozík, na 5cp mapách chránit flank
Medic – léčit spoluhráče, hldíat zdraví spoluhráčů, nabíjet uber, někdy maincalluje
Sniper – zabíjet protihráče (hlavně snipera a combo classy)
Spy – zabíjet protihráče (hlavně snipera a combo classy), pushovat cart

Classlimity

Od každé třídy 1 (mp_highlander 1)

Mapy

Hrají se koth, 5cp,pl a A/D mapy

Whitelist

Oproti 6v6 je v highlander týmu o 3 více hráčů, zakázané jsou tedy pouze zbraně, které rozbíjí hru. Narozdíl od šestek, nemá highlander celosvětově uznávaný whitelist a liší liga or ligy. ETF2L: https://whitelist.tf/etf2l_9v9_s15 UGC: https://whitelist.tf/ugc_9v9_s24

Ultiduo

1 soldier a 1 medic v každém týmu. Hraje se na speciálních koth mapách. Úkolem je zabít nepřátelský tým a zabrat kontrolní bod a udržet ho 5 minut. Hraje se většinou na 2 vítězné body (mp_winlimit 2), maximální počet je kol je tedy 3.  Slouží hlavně pro comba soldiera a medica ze 6v6 týmů na sehrání se. Ultiduo se v současné době nehraje v žádné lize, jsou pořádány různé poháry/turnaje/cupy. Soldier nejčastěji hraje s rocket launcherem, shotgunou a disciplinaty action, Medic používá běžný 6v6 loadout (crusader’s crossbow, medigun a ubersaw)

BBall

2 soldieři v každém týmu. Hraje se na speciálních ctf mapách, kde je za úkol pomocí rocket jumpů dostat svůj kufřík (míč) do nepřátelského “koše”. Hraje se většinou na první do 25 vítězných bodů (mp_winlimit 25) a s časovým limitem 20 minut (mp_timelimit 20). BBall má speciální ligu BBall.tf a poté jsou pořádány poháry/turnaje/cupy. Nejčastěji se používá rocket launcher, shotgun/gunboats a shovel. Občas se hraje s buff bannerem jako sekundární zbraní, ovšem jeho zapnutí není povoleno.

4v4

Má nejblíže k 6v6, na každé straně stojí 4 hráči, kteří bojují na koth, 3cp a A/D mapách. Nejčastěji se hraje scout, soldier, demoman a medic (občas se místo soldiera hraje pyro). 4v4 si zahrajete pouze na UGC. Od každé třídy může být maximálně 1 a tým nesmí mít medica aheavyho ve stejnou chvíli.

7v7 Pick/Ban Prolander

Nejnovější přírůstek do této rodiny. Pick/Ban, znamená, že při každém zápase oba týmy banují zbraně, většinou na základě herního stylu protivníka. Prolander znamená, maximálně 1 od každé klásy, ale ne 9 hráčů, tedy více „pro“ verze highlanderu. Muž v jehož hlavě se tento naprosto geniální gamemode zrodil je UnitedStates sigafooo, americký enžík, který byl smutný, že highlander je považován za vtip i hráči, kteří ho hrají. Přihlásit se do pěti týdenní ligy se můžete na http://eu.rgl.gg.

Budete také potřebovat upravit některá nastavení hry, která nejdou upravit v nastavení. Více zde

Kde začít

Doporučuji si přečíst náš článek Kde hrát soutěžní TF2 a začít hrát Pugy (Pick Up Games), kde získáte základní zkušenosti a znalosti.

Pokud tedy máte nějaké zkušenosti s Pugy je třeba si najít tým na delší dobu. V Evropě je nejlepší ligou jednoznačně ETF2L a to jak pro 6v6, tak pro Highlander, všechny návody na TF2Mid se soustřeďují na ni.

Jak si najít tým

Pokud nemáte kamarády/známé, se kterými byste složili tým, je třeba projít Recruitmenty. Na našem fóru nebo na ETF2L.