Průvodce vedením týmu

Každá skupina lidí potřebuje vedení, ve videohrách rozlišujeme 2 typy vedení a to ve hře (tzv. maincaller) a mimo hru. Tento článek se věnuje vedení týmu mimo hru.

Tvorba a správa týmu na ETF2L

Většinu akcí lze provést z tzv. Dashboardu na ETF2L.

etf2l

Tvorba týmu na ETF2L

Všechny možnosti jsou intuitivní a zvládne je každý se základní znalostí angličtiny. Kromě tvorby týmu můžete tyto týmy spravovat (tzn. vyhazovat hráče, měnit hodnosti, přihlašovat se do soutěží aj.).

PCW

= Practice Clan Wars

Každý tým potřebuje trénovat. A to nejlépe v prostředí, které je co nejvíce podobné, k tomu slouží PCW.

Prvním krokem je si najít nepřítele. K tomu slouží místnost scrim-eu na teamfortress.tv Discord serveru

Zde hledají mixy i týmy, pokud chcete nepřítele najít napište zprávu ve formátu [divize/tier] [server on/off] [čas]. Tedy například mid on @20, toto znamená, že jste mid tým/mix, který má server a chce hrát od 20:00 (časy se zde uvádějí v CET). Nebo odepíšete na podobnou zprávu, kterou napíše někdo jiný. Se zástupcem nepřátelského týmu na Discordu pak komunikujete pomocí  soukromých zpráv.

Další možností jsou pak vlákna na ETF2L, například zde hledají Mid týmy. Formát zprávy je pak fakticky stejný jako na Discordu, ale můžete hledat na delší dobu dopředu.

Server

Na hraní potřebujete samozřejmě server. A ne jen nějaký server, potřebujete server, který má všechny nejnovější configy a mapy. První a jasnou možností je takový server pronajmout. Na tomto serveru poté máte naprostou volnost. Další možností je poté si server půjčit na určitou dobu (třeba pouze pro PCW). Zamiřte na serveme.tf.

Hlavní stránka serveme.tf

Hlavní stránka serveme.tf

Tato stránka vám umožní si zdarma půjčit TF2 server kdekoli po Evropě a pokud si předplatíte Premium, máte k dispozici více serverů (84 místo 25), SoapDM a mnoho dalších výhod. 2 velká tlačítka, která upoutají vaši pozornost jsou I’m feeling lucky a Let’s play!. První zmíněné vám přidělí poslední server (pokud je dostupný), který jste si půjčili a hned ho pro vás nastaví. Druhé tlačítko vás vezme na nastavení rezervace (pravý obrázek), kde můžete zvolit jeden z dostupných serverů, čas rezervace, mapu a mnoho dalšího.

Nastavení rezervace a stránka s informacemi o rezervaci

Nastavení rezervace a stránka s informacemi o rezervaci

Ať už zvolíte jakýkoli způsob, tak vás stránka přesměruje na informace o rezervaci (levý obrázek). Prvním bodem zájmu je Connect info a poté rcon. Poté co se pomocí Connect(u) připojíte na server, napíšete rcon_password [rcon]. Nejdůležitějšími příkazy jsou pak changelevel (např. rcon changelevel cp_badlands) a exec (např. rcon exec etf2l_6v6_5cp). První zmíněný změní mapu (neužívejte příkaz map, ten totiž restartuje server). Exec poté slouží k načtení configu (v tomto případě ETF2L configu pro 6v6 pro 5cp).

Ideální stav je pak, když jeden z týmu si zakoupí premium. Premium uživatelé mají (skoro) vždy volný server a mají aktivované MGE a SoapDM pluginy. Premium na rok stojí 15 €.

Spreadsheet

Každý hráč v týmu by měl mít přehled o tom, kdy se hraje a proti komu. Týmový vedoucí by měl mít přehled o tom, jestli hráči mohou v daný den hrát.

Asi nejlepší možností je udělat tabulku na Google Docs. Měly by se zde nacházet informace o tom, proti komu a jestli se hraje a kdo může/nemůže hrát.

Oficiální zápasy

Tedy zápasy v rámci ETF2L ligy/turnaje. Proti komu hrajete, se dozvíte na profilu vašeho týmu pod Upcoming fixtures, kde najdete jméno týmu, proti kterému hrajete  a po kliknutí se dostanete na profil nepřátelského týmu. Pokud má tým v popisku koho si přidat ohledně oficiálních zápasů kontaktuje ho na Steamu, pokud nemá tak war arrangera a pokud tým nemá ani jeho přidejte si jednoho z Leaderů. S ním se domluvíte na případné změně default date, serveru a popřípadě mercích.

Při hraní musí všichni hráči nahrávat dema a jako vedoucí týmu je ve vašem zájmu získat tzv. status a score screenshot. Status screenshot obsahuje SteamID hráčů na serveru a měli byste ho vyfotit během hry. Score screenshot je obrázek tabulky na konci hry. Pokud se něco pokazí, je možné vyfotit záznam na logs.tf a nahrát (toto neplatí pro status screenshot!). Oba dva tyto obrázky vám pořídí plugin P-REC. Nesmíte ovšem na něj spoléhat, občas se stane, že vám nepořídí obrázek nebo nenahraje demo.