Průvodce nastavením pro začátečníky

Jelikož TF2 je už 9 let stará hra a ani v době vydání nevyhovovali mnohé hodnoty/nastavení požadavkům soutěžních hráčů. Mnoho z těchto nastavení nelze upravit přímo v nastavení hry, je třeba použít konzolové příkazy a další.

Configy

Jsou textové soubory s příponou .cfg, díky kterým nemusíme po zapnutí hry zadávat všechny příkazy. Config si vytváří hra sama, ovšem špatně se s ním pracuje a neukládá si všechny hodnoty.

Přejdeme do [složka s tf2]\tf (nejčastěji C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Team Fortress 2\tf) a pokud zde ještě není, tak vytvoříme složku, kterou nazveme custom.

tfslozka

Složka tf s nově vytvořenou složkou custom

V ní vytvoříme složku s „nějakým“ názvem. Tuto složku nesmíte pojmenovat jako jakoukoli TF2 složku (cfg, materials…), pro tyto účely ji nazveme configy. Tuto složku hra vezme, jako uživatelovu vlastní složku tf a soubory, které v ní jsou, přepíše výchozí. Jelikož chceme vytvořit config, vytvoříme složku cfg. Zde už můžeme vytvořit samotný soubor configu. Otevřeme si textový editor (Notepad, Notepad++, Atom…) a vytvoříme nový soubor, který uložíme jako autoexec.cfg. Pozor v řádku Uložit jako typ: musíte mít All Files (*.*).

autoexeculozeni

První uložení autoexec.cfg

 

A nyní do něj můžeme přidávat příkazy, toto jsou pouze nejzákladnější a nejpotřebnější příkazy, jejich účinky si můžete vygooglit, jsou ovšem z příkazu samotného jasně patrné.

Příkazy, které jsou téměř povinné

hud_fastswitch 1

tf_dingalingaling 1

hud_combattext 1

 

cl_cmdrate 67

cl_interp 0

cl_interp_ratio 1

cl_lagcompensation 1

cl_pred_optimize 2

cl_smooth 0

cl_smoothtime 0.01

cl_updaterate 67

rate 60000

 

Příkazy, které nejsou nutné, ale značně vám usnadní hraní

cl_autoreload 1

hud_medicautocallers 1

cl_use_tournament_specgui 1

tf_spectator_target_location 0

tf_scoreboard_ping_as_text 1

autoexec

Hotový autoexec.cfg

A uložíme.

Configy pro jednotlivé třídy

classconfigy

Configy pro jednotlivé třídy

Tyto configy se načtou při vybrání herní třídy. Jmenovat se musí scout.cfg, soldier.cfg atd. Můžete tu mít nastavení crosshairu, viewmodel_fov a další. Nedávejte sem příkazy ovlivňující grafickou stránku hry, hodně těchto příkazů zaseknout hru, či vás odpojí ze serveru a to po změně třídy nechceme.

HUDy

HUD je zkratka Head Up Display, je typ zobrazování informací a údajů o hráči za pomocí grafického uživatelského prostředí, například informace o zdraví (HP), nábojích a mnoho dalšího.

Výchozí TF2 HUD

Výchozí HUD ovšem mnoha hráčům nevyhovuje a jelikož TF2 v tomto směru nabízí téměř neomezené možnosti vzniká veliké množství Custom HUDů. Custom HUD není zdaleka povinností či věcí nutnou ke hraní, pokud vám výchozí vyhovuje, doporučuji Improved default HUD.

Pokud nějaký takový chceme, tak zamiřme na stránku huds.tf nebo na www.teamfortress.tv/33738/ive-updated-some-huds.

Hlavní stránka huds.tf

Vybereme si HUD, který se nám líbí a stáhneme (většinou) .rar archiv, který vyextrahujeme. Pro účely tohoto návodu používáme broeselhud_blue. Obsah archivu vložíme do naší složky custom (nejčastěji C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Team Fortress 2\tf\custom). Pozor, ať nevkládáte přímo soubory HUDu, ale vložíte je do další složky v custom (například HUD), vaše cesta je tedy (například) Team Fortress 2\tf\custom\HUD.

Složka se soubory HUDu

Pokud šlo všechno dobře, ve hře hned poznáme rozdíl.

Hlavní menu a základní elementy broeselhud_blue HUDu

Hlavní menu a základní elementy broeselhud_blue HUDu

Zvýšení FPS

Tomuto tématu se věnuje celý článek, který najdete zde.