Oficiální matchmaking

S Meet your Match updatem se Valve rozhodlo mírně zariskovat se svojí hrou ohledně hledání her, novou položkou je Competitive, něco, co spousta lidí chtěla ve hře už léta, je nyní ve hře, někteří tvrdí že příliš pozdě, ale lepší pozdě než-li nikdy.

Valve se ovšem pustilo do několika kontroverznějších změn ohledně toho, jak se chovají, hledají a hrají oficialní valve servery, kterou okupuje největší komunita TF2, již neexistuje quickplay, ale Casual Matchmaking, který vás stisknutím jednoho tlačítka hodí do 12vs12 vybalancovaného zápasu, ačkoliv je ohledně tohoto velká kontroverze je Casual matchmaking je mnohem lepší cesta ke hraní hry nejen sám, ale i s kamarády, kde vás hra nebude jen tak přehazovat z jednoho týmu do druhého.

Hlavní ideologií je to, že nový hráč začne hrát Casual, kde se naučí jak se hra hraje a najde lásku k TF2, tito hráči poté budou chtít hrát proti lepším hráčům a hrát v méně chaotickém režimu, tím pádem přejdou na kompetitivní 6v6 a stanou se z nich kompetitivní hráči TF2, což by mělo razantně zvednout počet kompetitivních hráčů, jelikož hlavní problém kompetitivního TF2 je to, že poměr kompetitivních hráčů je naprosté minimum k poměru s počtem hráčů. Team Fortress 2 aktuálně hraje okolo 50.000 hráčů, problém je, že sotva 5% z nich zná kompetitivní TF2. Vydáním matchmakingu do hry se lidi seznámí s 6vs6 přímo ve hře, a nemusí vložit žádnou snahu k vyzkoumání toho, že kompetitivní TF2 existuje.

20160709135451_1

Otázka tedy zní. Jaký je rozdíl mezi Casual a Competitive? Jaké jsou důvody přejít z Casualu a hrát kompetitivní matchmaking?

Hlavní rozdíl je samozřejmě „Nenáročnost“ Casual módu; jste hozeni do 12vs12 režimu, to znamená že ať jste jakkoliv špatní, nebudete mít tak obrovský vliv na hru, a tím pádem vám lidi nebudou nadávat protože hážete sandviche po lidech místo toho aby jste pomohli Soldierovi s 500$ unusualkou vyhrát hru, další rozdíl je svoboda postav, ačkoliv matchmaking obecně je dělán tak, aby i lidi co nehrají standardní 6vs6 postavy (Scout, Soldier, Demoman, Medic často také „Generalist“ classy) mohli hrát Competitive, ve vyšších úrovních se opravdu očekává že budete hrát tyto hlavní 6vs6 postavy.

V Casualu to je všem celkem jedno, další rozdíl je svoboda volby map, v Competitive jste nuceni hrát tu mapu, jakou vám valve hodí, takže ikdyž nesnášíte pl_swiftwater nebo cp_badlands, eventuelně tyto mapy musíte hrát, Casual je mnohem volnější, můžete se vybrat jaký typ mapy chcete hrát, a valve oznámili, že později si budete moct vybrat i konkrétní mapy, tím pádem můžete hrát vaši oblíbenou mapu do zbláznění, a pokud Vás hra přestane bavit, můžete odejít bez jakéhokoliv postihu, zatím co v Competitive dostanete cooldown a nebudete moct určitou dobu hrát, tato doba se také zdelšuje, takže pokud budete hodně leavovat, nezahrajete si klidně i měsíc.

Dalším rozdílem je váš rank, v obou módech máte vaši hodnost, nebo-li rank. Rozdíl je, že v Competitive má Váš rank ukázat, jak dobří jste a zároveň podle něho hra hledá hry, čili váš rank v Competitive je dost důležitý a připravte se na výsměchy, pokud jste Fresh Meat.

V Casualu neopak je rank docela nepodstatný, je to spíše ukázka jak moc hrajete, než jak dobří jste, protože narozdíl od vašeho Competitive ranku, tento nemůžete ztratit a většina těch „lepších“ na Casualu většinou hrajou jako oddech, takže jejich skóre nebo KD na Casualu jim je docela jedno.

Pravidla jsou také mírně pozměněny, zatím co Casual je vaše typická pub zkušenost, v Competitive jsou značné gameplay rozdíly, které jsou pro Competitive povinnost, ale pro pub hráče kompletní novinka, mluvím o:

  • Žádných náhodných kritických zásaheh.
  • Žádné náhodnosti rozptylu u brokovnic a Scattergun
  • Nízkém počtu hráčů, místo 24 nebo i 32 hráčů hraje pouze 12 hráčů

Jinak funkčně se jedná o téměř stejnou věc, ocitnete se v místnosti, kde můžete pozvat kamarády (pokud nějaké máte) a vidíte zde statistiky.

Casual vám umožní hrát typické herní módy a i ty o kterých snad ani neví Valve.

Casual vám umožní hrát typické herní módy a i ty o kterých snad ani neví Valve.

V Competitive poté místo výběru map, které za vás vybírá volvo máte statistiky z nedávných zápasů, po překliknutí se dostanete na tzv. leaderboards, kde máte ukázáno „jak se vám vede“ při porovnání s vašimi virtuálními kamarády a jak se vám vede při porovnání s celým světem.

20160710203456_1

V kompetitivní místnosti si můžete rozkliknout vaše nedávné hry a podívat se, co jste hráli za třídy a jak vám to šlo.

Virtuální penis lidí v TOP100 dosahuje nadlidských rozměrů!

Virtuální penis lidí v TOP100 dosahuje nadlidských rozměrů!

Sečteno podtrženo, funkčně a technicky se jedná o téměř to samé, ovšem samotným gameplayem se jedná o kompletně rozdílné módy které si najdou svoje fanoušky. Competitive je samozřejmě lepší, ale má také mnohem větší nároky, hlavně pro nováčky, pro lidi, co jsou v kompetitivním TF2 už nějáký ten pátek, je tohle tradice a naopak je to pro ně mírný nezvyk, protože nejsou zákazy zbraní ani class limity, ale pro hráče co hráli pouze public servery, je tohle obrovská změna a věřím, že spousta lidí si tohle zamiluje a jejích chuť hrát seriozní TF2 se rozšíří, najdou tým, vyzkoumají ligy jako ETF2L a budou hrát s námi, nebo to je alespoň to, v co všichni doufáme.