Veliký průvodce ETF2L

Už hrajete nějakou dobu Faceit a už se chcete někde usadit? Chcete mít tým, se kterým budete hrát každý den 6 map a k tomu ještě pár map talků? Nebo už máte pár ofíků za sebou a teď po vás oponent, chce demo a vy nevíte jak na to? Nebo jste odehráli 10 sezón a teď na vás spoluhráči přehodili odpovědnosti jako uploadování screenshotů a zadávání výsledků? Pokud jste řekli ano na alespoň jednou, tak jste na správném místě. Dneska si do podrobností projdeme celou ETF2L stránku, od založení si účtu až po zadávání výsledků.

Hlavní stránka ETF2L

Pokud jsme na ETF2L ještě nikdy nebyli, je třeba si založit účet. Klikneme vpravo nahoře na ikonku steamu a přihlásime se přes něj. Dejte si pozor, ať používáte správný steam účet, , ten ze kterého plánujete hrát.

Registrace

Při registraci se nás stránka zeptá na 4 věci. První je username. Toto je nezměnitelné a unikátní jméno, které ale není vidět. Zvolit si můžete jakékoliv. Nickname, neboli přezdívka, je jméno, které uvidí všichni na vašem profilu. Je možno ho změnit, ale o tom až později. Další políčko je email, na který nám budou chodit informace o zápasech apodob. Pak se ještě ujistíme, že nejsme spam bot a můžem se pustit dál. První co chcete udělat je si nastavit pár dalších věcí, přes Team admin tlačítko vpravo nahoře se dostaneme do rozhraní WP.

Úprava profilu

Tady si můžeme nastavit pár dalších věcí, jako národnost, co nás zajímá na fóru a dokonce i naše oblíbené klásky.

Náš nastavený profil

Tak jsme řekli světu, jakou klásku hrajem a odkud jsme. Ale pořád nás čeká dlouhá cesta. Pořád nemáme s kým hrát! Jestli si chceme najít tým a nemáme kamarády, klikneme na recruitmenty a na záložku teams. Tady najdeme týmy, které hledají hráče. A hele máme štěstí, hned 3 týmy s českou vlajkou, ale jelikož jsme spy main a jediný highlander tým je  Czech Memelander powered by TF2Mid.cz.

Vlevo: seznam týmů hledající hráče. Vpravo: detail jednoho recruitmentu.

Když si ho rozklikneme, tak se dočteme, že sice hledá (mimo jiné) spye, ale jenom na suba. Zkusíme to tedy naopak, zkusíme my říct všem, že cheme tým. Na to půjdem zpátky do WP rozhraní a v menu kliknem na recruitment. Zas tu máme formulář, který je krásně a popsaný a budu předpokládat, že máte první hodinu angličtiny za sebou a všechno pochopíte. Jenom si dávejte pozor na první řádek, you are. Tady zvolíte, ve které kategorii se váš recuitment objeví, tým hledající hráče, nebo hráč hledající tým. Pak dáme add recruitment post a podíváme se na náš výtvor. A hele, hned nahoře jsme my, soldier, hledající si 6v6 prem tým!

Vlevo: tvorba recruitmentu. Vpravo: náš recuitment, kde má být.

Co když ale recruitmenty a naše kontakty nezabraly? Je čas si udělat náš vlastní tým a natřít to všem, co nás odmítli vzít do jejich! Na to si zase přejdeme do team admina, klikneme my teams pak na Create Team. V tuto chvíli se nám otevře další nový, zatím prázdný formulář, který spolu zaplníme.

Vlevo: tvorba týmu. Vpravo: úprava profilu.

První kolonka je team type. Tedy herní mód, který chceme hrát. My cheme hrát šesky, tak samozřejmě dáme 6v6. Pak to nejdůležitější a to je jméno. Potřebujeme něco rázného a zapamatovatelného, ať si nepřátelé pamatují svojí zdrcující porážku i po 10 letech. K tomu pomůže si nastavit i národnost a náš klan tag, Pak si můžeme nastavit nesmysly jako steam skupinu a další nesmysly, se základy angličtiny poznáte, co se po vás chce. Pak kliknem na submit a bum, náš první tým je na světě. Pokud teď cheme přidat obrázek nebo změnit něco, tak zamíříme zpět do my teams a klikneme edit profile.

Zatím jsem používal nový a čistý účet, teď se přesunu na můj vlastní, abysme si ukázali další věci. Jak vidíte, já už jsem v pár týmech a můžu si dělat co chci. Opět, všechno je krásně popsáno, takže se nebojím, že něco nepochopíte.

Naše týmy a co s nimi můžeme dělat.

Další věcí v naší cestě za tvorbou nejlepšího týmu je mít tým, ne jen jeho profil. Takže klikneme na edit roster a otevřou se nám nekonečné možnosti. Dobře, né tak úplně, máme v praxi 3. První je pozvat hráče do našeho týmu. Do políčka vedle invite player napíšeme buď jeho nickname, steamid nebo ETF2L user id. Poslední získáme tak, že se podíváme na profil našeho vysněného hráče a pak na url. Čísla na konci jsou id, které potřebujeme. Toto je můj profil: http://etf2l.org/forum/user/100302/, pokud mě chcete pozvat, hodíte tam 100302. Když už máme dostatek hráčů na rosteru (6 pro 6v6, 9 pro HL atd.) a zrovna jsou otevřené registrace můžeme se přihlásit do nějaké soutěže nebo sezóny. To uděláme tak, že vlevo klikneme na competitions. Otevře se nám seznam všech zrovna probíhajících soutěží a pokud se můžeme přihlásit, tak i tlačítko join now. Pak se vás systém zeptá do jaké divize se chcete přihlásit. Pozor, pokud se přihlašujete do sezóny, výše než open a jste nový tým, je třeba si pročíst informace v news postu. Hodně často je potřeba, abyste poslali adminům nějaký důkaz, že dokážete hrát v divizi, do které se hlásíte.

Vlevo: správa členů týmu. Vpravo: registrace do soutěže.

Ale všechno šlo krásně, teď je před námi náš první oficiální zápas. Pokud hrajete v divizi se swiss systémem (open, low, mid), tak každou sobotu dostanete datum a čas (default date), které sedí oběma týmům (o tom ještě za chvilku). Pokud vám default date nevyhovuje, musíte si promluvit s oponenty a domluvit se na čase jiném. Kliknete na propose/edit date a můžete navrhnout datum a čas. Dávejte si pozor, aby to bylo pořád v daném týdnu a nehrajete moc pozdě. Pokud už nepřítel datum navrhnul můžete ho přijmout. Jakmile obě dvě strany potvrdí datum a čas, tak už víte kdy hrajete.

Vlevo: seznam našich zápasů. Vpravo: Návrh času a data na zápas.

Pokud se cheme vyhnout mluvení s lidmi, více než musíme, vrátíme se na my matches záložku a otevřeme team availability. Tam zadáme až 3 časy, kdy můžeme hrát a pokud alespoň jeden se shoduje se zvoleným časem oponenta bum, máte čas zápasu.

První zápas

Už jsme v divizi, domluvili jsme první zápas a už se chceme pojit na server. Pořád ještě ale nemůžeme hrát. Nejdřív dokopeme všechny hráče do mumble roomky a řekneme jim, ať nahrávají demo.

Dema a screenshoty

Co je to demo se ptáte? Malý soubor, který když někdo někde pustí uvidí přesně to co hráč, jehož demo to je. Používá se k odhalování cheaterů a hackerů. Demo nahrajete tak, že napíšete record něco. Ale všichni mají děravou hlavu a lehko se na to zapomene, ať už úplně nebo třeba jenom při druhé mapě. K tomu můžeme použít TF2 featuru Demo Support. Ale potřebujeme to nastavit. Příkaz ds_enable 2 bude VŽDY nahrávat demo. Pak budeme mít demo z ofíku, ale i z publicu, takže nám naše složka bude hodně bobtnat. Ještě jako kapitán týmu potřebujete scoreboard a status screenshot. První je prostě obrázek buď tabulky na konci mapy nebo obrázek logů nebo cokoliv co ukazuje konečný výsledek, tady problém není. Status screenshot může být trochu složitější. Jakmile jsou všichni na serveru, napíšete status do konzole a to vyfotíte. Tohle se nedá získat zpětně (pokud nechcete týden po ofíku nahnat všech 12 lidí na server), musíte to udělat při hře. Jestli se tomu chcete vyhnout a ještě aby jste měli demo z každého mge a jump serveru můžeme použít komunitní plugin P-REC. Stáhněte zde: http://etf2l.org/p-rec/. Je tam i tutoriál s obrázky, ale já to rychle proběhnu. Stáhnete, hodíte do /tf/custom/, vlezete do hry a hodíte následující příkazy prec_mode 2 a prec_screens 1. A teď po každém zápase se nám ve složce tf objeví 3 věci. Demo a 2 screenshoty, což je vše co potřebujeme.

Opravdu si na všechno dávejte pozor, absenci screenshotů a dem trestá ETF2L docela tvrdě. Pár screenshotů a tým ztratí bod. Pár dem a váš hráč má ban a ještě k tomu ztratíte bod.

Server

Pokud nejsme milionáři a nemáme vlastní sever můžeme použít serveme.tf. O tom se více dočtete v článku, který jsme udělali před chvílí na super služby a stránky tady: http://tf2mid.cz/2017/04/14/uzitecne-stranky-a-sluzby/

Mercové

Už jsme totálně ready, všichni nahrávají dema, na monitoru máme lísteček, kde se píše “UDĚLEJ SCREENSHOTY” a už máme v krvi adrenalinu na rozdávání. Ale co to. Do pokoje našeho pocketa vběhla jeho maminka, že dostal 5ku ve škole a teď se musí učit a jestli bude sedět u počítače, tak už si nikdy nesedne. Co teď? Na rosteru máme jenom 6 lidí a v 5 se to hůř táhne. Napadne nás napsat někomu z jiného týmu, což je dobrý nápad, ale má to malej háček. Potřebujeme, aby nám ho nepřítel povolil. Takže potom co najdeme náhradního pocketa musíme napsat kapitánovi druhéhu týmu a zeptat se ho, jestli může nás merc/ringer hrát. Většinou nám zakážou někoho, kdo hraje o 2 divize výš, takže vybíráme někoho, kdo hraje ve stejné nebo nižší divizi. Pokud ho povolí, vezmeme ten kousek chatu, kde se ho ptáme a kde souhlasil a postneme do komentářů pod zápasem.

Zadání výsledků

Všechno šlo jak po másle a vyhráli jsme 5.0 a 5:0. Co teď, jak ETF2L řekneme, jak jsme dobří? Připravíme screenshoty a jdeme zas do my matches, najdeme tento match a zmáčkneme submit result. A zděsíme se nad množstvím volných políček, které musíme zaplnit. Uklidníme se a začeneme číst. Zadáme score map, uploadneme screenshoty a to je vše. Pokud ještě potřebujeme, aby oponent výsledek potvrdil (nebo my, pokud oni zadali výsledky). Poplácáme se po zádech a čekáme na další ofík.

Zadávání výsledků

Uploadování dem

Ale co to, den po tom, co jsme odehráli ofík, vyskočí na nás, že ETF2L chce dema 2 našich hráčů, naše a jednoho scouta. Budeme doufat, že scout demo nahrával, napíšeme mu ať ho nahraje a nahrajeme vlastní. Zas na ETF2L v team adminovi klikneme na upload demo, zvolíme, jestli se jedná o POV nebo STV demo. Pokud jsme byli požádáni o naše, pak je to POV. Fixture je jednoduše ten zápas. Demo file, je soubor dema, který musíme prve zabalit do .zip(u) a až pak nahrát. Dáme submit a pořád doufáme, že scout má demo a přečetl si naší zprávu.

Uploadování dem

A to je asi všechno, ETF2L má ještě pár věcí, které ale zvládnete objevit sami a dneska jsme si ukázali všechno co potřebujeme jako hráč a jako kapitán týmu. Pokud není něco jasné, zaptejte se v kometářích!

Bojíte se, že propásnete nejčerstvější novinky nebo dokonce živé vysílání?
Sledujte nás na našich sociálních médiích
           

  1. alohaalt napsal:

    Tohle je tak důležitej a well made návod
    legit 9/10 příspěvek

Napsat komentář